Braki w uzębieniu są przyczyną zaburzeń stawów skroniowo -żuchwowych i układu pokarmowego. Warto jest myśleć przyszłościowo, pamiętając jak ważny jest psychologiczny aspekt posiadania kompletnego uzębienia. Każde uzupełnienie protetyczne wymaga od pacjenta jeszcze większej dbałości o odpowiednią higienę jamy ustnej oraz przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych i profilaktycznych.
Dzięki temu, że na miejscu mamy pracownię protetyczną lekarze są na bieżąco w kontakcie z technikami dentystycznymi.
Jest to rodzaj pojedynczego uzupełnienia protetycznego, które wykonuje się w sytuacji kiedy korona zęba jest znacznie zniszczona i jej tradycyjna odbudowa nie jest już niemożliwa. Korona jest swego rodzaju czapeczką mocowaną do oszlifowanego wcześniej własnego zęba lub do implantu zęba. Mogą być wykonane na bazie stali, złota, tytanu, tlenku cyrkonu lub tlenku aluminium. W dwóch ostatnich przypadkach estetyka jest najwyższa.
Stanowi osłonę i chroni oszlifowany ząb do następnej wizyty. Korona taka jest wykonywana z akrylu lub kompozytu, bezpośrednio w gabinecie przez lekarza lub w pracowni protetycznej (przy rozległych pracach). Naszym pacjentom zawsze proponujemy wykonanie korony tymczasowej, aby mógł czuć się komfortowo. Korona protetyczna wykonywana jest również na implancie.
Jeśli korona zębowa jest bardzo zniszczona, a korzeń zdrowy, możemy wzmocnić odbudowę pod koronę protetyczną cementując wkład w korzeniu zęba. Taki ząb musi mieć prawidłowo wypełniony kanał. Wkłady wykonywane są: z metalu, złota oraz włókien szklanych .
Problem ten możemy rozwiązać na dwa sposoby. Pierwszy to wszczepienie implantu w miejsce brakującego zęba. Drugi to wypełnienie brakującego zęba poprzez doczepienie go do zębów sąsiednich. Wymaga to jednak oszlifowania co najmniej dwóch zębów przylegających i nałożenie na nich koron, do których zostanie umocowany ząb brakujący. Ząb jest zacementowany na stałe i nie może być zdejmowany. Zajmuje on tyle samo miejsca co wcześniejszy ząb własny pacjenta. Wadą jest jednak to, że trzeba szlifować często zdrowe zęby.
Są uzupełnieniami, które odbudowują jeden lub więcej brakujących zębów i są oparte na zębach własnych pacjenta (tzw. filary mostu). Most składa się z filarów i z przęsła. Przęsło to ta część mostu, która uzupełnia „lukę” zębową i przymocowane jest do koron zębów filarowych. Najprościej rzecz ujmując– mosty są to zblokowane przęsłem korony. Stanowią komfortowe uzupełnienia, ponieważ są zamocowane na stałe. Ich użytkowanie jest maksymalnie zbliżone do używania zębów naturalnych. Mosty podobnie jak korony protetyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Podbudowę mostu może stanowić stop ze stali, złota lub cerkonu.
Jedyną możliwością wykonania stałych uzupełnień protetycznych (bez zdejmowania) są w tym przypadku implanty. Drugą możliwością odbudowy są ruchome uzupełnienia protetyczne. Jeśli pacjent ma kilka zębów własnych – możliwe jest uzupełnienie pozostałych za pomocą protezy szkieletowej. Proteza taka umocowana jest najczęściej na specjalnych zamkach, zatrzaskach lub koronach teleskopowych. Jej konstrukcja jest metalowa, w sposób fizjologiczny przenosi siły żucia, nie posiada klamer na zębach co pozwala na uzyskanie dobrego efektu estetycznego, dużej stabilizacji i komfortu użytkowania.
Nadal najczęściej stosowanym uzupełnieniem są ruchome protezy całkowite. We wczesnym etapie bezzębia kości szczęk są na tyle ukształtowane, że proteza taka, dzięki dobremu przyleganiu do wyrostków szczęk jest stabilna.